SEMTLERİMİZİN TARİHÇESİ

ÇANKAYA İLÇESİNİN ADI NEREDEN GELİYOR?

İlçe hakkında çeşitli rivayetler bulunmakta;

Üzeri tamamen yeşil yosunlarla kaplanmış büyükçe bir kaya ve kayanın koltuğundan pırıl pırıl akan bir su kaynağı. Asırlar önce bu akan su dertlere deva, onulmaz hastalara şifa, canlara can verirmiş. Bu yüzden buraya “Can kaya” demişler. Can kaya ismi zamanla Çankaya’ya dönüşmüş

Bir başka rivayet ise

“Çankaya ismi, Yazar Mehmet Kemal’in bir araştırmasına göre “Çankayası” isminden gelmektedir. Zamanla sonundaki “SI” hecesi düşerek bugünkü şeklini almıştır. Mehmet Kemal bu konuda şunları yazıyor: “Papazın Bağı denen bölgede bir kilise varmış. Tapınma saatlerinde bu çan durmadan çalarmış”

EMEK VE BAHÇELİEVLER ADLARI NEREDEN GELİYOR?

Bahçelievler semtininde ilk yapılaşmaların cumhuriyetin ilk yıllarına dayandığı bilinmektedir. Aslında bir yapı koperatifi olan ve bahçeli müstakil ev yapan bir firmadan ismini geldiği bilinmektedir. 1980'lere kadar oldukça fazla sayıda bulunan bahçeli ev sayısı yapılaşmanın ve apartman sayısının çoğalmasıyla hemen hemen yok olmuştur.

Emek, adını Emekli Sandığı Memurları Ev Yapı Kooperatifi olan konut kooperatifinden almıştır. Kooperatifin 8 Mayıs 1951'de belediyeye verdiği dilekçede henüz semtin adı yoktur ve bölgeden ''Bahçelievler'in orta mektebi arkası'' diye söz edilir.

Kitaplara göre, Türkiye'nin ilk konut kooperatifi olarak nitelendirilen Bahçelievler Yapı Kooperatifi adını semte vermiştir. Bahçelievler, Ankara'da konut sıkıntısına çare aranırken inşasına 1937'de 150 konutla başlanan ilk konut yapı kooperatifidir.

Emek'teki İsrailevleri'ne, İsrailli bir firmaya ait olmasından dolayı bu isim verilmiştir. İsrailevleri'nin 1953'te milletvekilleri ve üst düzey bürokratlarının kurduğu bir kooperatif olduğu kitaplarda yazar. Kooperatifin ilk adı Dikmen Yapı Kooperatifi'dir.

2 yorum :

 1. Aşağıdaki linkten ulaşılabilen 7 Mart 1935 tarih, 2948 sayılı Resmi Gazete' de "Ankara Bahçeli Evler Yapı Kooperatifi" nin kurulmasına ilişkin esas mukaveleyi onaylayan 2/1905 sayılı Bakanlar Kurulu kararı görülüyor. Bu kararın ekindeki esas sözleşmede Bahçelievler' i kuran kooperatifin bütün üyelerinin (yani bir bakıma Bahçelievler' in kurucularının) isim ve işleri de yazılı.

  http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/2948.pdf&main=http://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/2948.pdf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Helal olsun! Nasıl da buldunuz!

   Sil